A felnőttek jelentős hányada, körülbelül 60-75%-a, tapasztal visszatérő álmokat. Érdekes módon ezek az álmok gyakrabban fordulnak elő nőknél, mint férfiaknál. Bár az ismétlődő álmok az alvással együttjáró normális jelenségek részét képezik, tartalmuk miatt akár aggasztóak is lehetnek. A visszatérő álmok 77%-a negatív az álmodó számára, és gyakori témái között szerepel a fogvesztés, az autóbalesetek vagy más nem várt események. Ha többet tudunk meg az ismétlődő álmainkról, könnyebben megérthetjük saját magunkat.
A leggyakoribb visszatérő álmok
Az alábbiakban néhány gyakori témát találunk, amelyek visszatérő álmokban előfordulnak. Ezek az álmok túlnyomórészt személyes jellegűek, és általában ismerős szereplők tűnnek fel bennük. Gyakran élénkebbek a többi álomnál. Lehetnek minden alkalommal pontosan ugyanazok, vagy újra meg újra ugyanazokat a forgatókönyveket és félelmeket dolgozzák fel. Előfordulhat, hogy visszatérő álmaink a velünk megtörtént eseményeket és tapasztalatokat idézik fel.
Repülés
Autóbalesetek
WC keresés
Beszédképtelenség
Fogak elvesztése
Megtámadva lenni, menekülni
Nyilvános meztelenség
Visszatérés az iskolába
Felkészületlenség az iskolában vagy a munkahelyen
Üldözve lenni vagy csapdába esni
Esés
Mit jelentenek az ismétlődő álmok?
Az az elképzelés, hogy az álmaink rejtett jelentéssel bírnak, az analitikus álomelméletek népszerű alapvetése. Ugyanakkor kevés bizonyíték támasztja alá azt az elképzelést, hogy az azonos tartalmú vagy témájú álmok mindenki számára azonos jelentéssel bírnának. Mindazonáltal annak megvizsgálása, hogy személyesen mit jelentenek az álmaink, még mindig hiánypótló lehet, különösen terápiás kontextusban:
az ismétlődő álmok gyakorisága, intenzitása, tematikája a mögöttes problémára utalhat.
Visszatérő álmok ésmentális zavarok
Bár a legtöbb ember időnként tapasztal visszatérő álmokat, ezek a poszttraumás stressz zavar (PTSD) és a generalizált szorongásos zavar (GAD) tünetei is lehetnek. Természetesen az ezekkel a zavarokkal élőknek más jelentős tüneteik is vannak a visszatérő álmok mellett. A PTSD-ben szenvedők leggyakrabban olyan visszatérő rémálmokat élnek át, amelyekben újraélik a PTSD-t kiváltó traumát.
Elmondható, hogy azok a felnőttek, akik gyakran élnek át ismétlődő álmokat, általában rosszabb pszichés egészségi állapotban vannak, mint azok, akik ritkán vagy soha nem tapasztalják meg ezeket. Sok szakember szerint a visszatérő álmok a kielégítetlen szükségletek kezelésének vagy a traumák feldolgozásának egyik módját jelenthetik. Akik nagyobb pszichés stressznek vannak kitéve, általában több negatív visszatérő álmot tapasztalnak.
Bár a konkrét tartalom változó, a visszatérő álmok feltehetően a következőket tükrözik:
Megoldatlan problémák vagy traumák a múltból.
Kielégítetlen szükségletek vagy frusztrációk a mindennapi életben.
Szorongás, stressz vagy más negatív érzelmek.
Nehéz élmények, traumák feldolgozására tett kísérleteket.
Hogyan "fejtsük meg" a visszatérő álmainkat?
Érdemes lehet úgy kezelni, hogy a visszatérő álmok nem rendelkeznek mindenkire érvényes, általános szimbolikus jelentéssel. Az ismétlődő álomtémák személyes jelentőségének vizsgálata azonban betekintést nyújthat az egyén érzelmi állapotába, aggodalmaiba vagy fel nem dolgozott traumáiba.
Keressük meg azokat a közös elemeket vagy történetszálakat, amelyek visszatérő álmainkban következetesen megjelennek. Gondolkodjunk el azon, hogy ezek az álommotívumok hogyan kapcsolódhatnak az ébrenléti életünkben előforduló problémákhoz, érzelmekhez vagy tapasztalatokhoz. Például a zuhanásról vagy üldözésről szóló álmok gyakran az irányítás hiányát vagy a problémával való szembenézés elkerülését szimbolizálhatják.
Vizsgáljuk meg a visszatérő álomban megjelenő érzéseket. Megijedtünk, összezavarodtunk vagy jól éreztük magunkat? Az érzelmeink megvilágíthatják, hogyan dolgozzuk fel tudatalatt bizonyos helyzeteket. A szorongáshoz vagy stresszhez kötődő visszatérő álmok olyan megoldatlan problémát jelezhetnek, amelyre érdemes külön figyelmet fordítanunk.
Vizsgáljuk meg, hogy a visszatérő álom milyen életesemények vagy élethelyzetek során jelenik meg. Tartós rémálmok megjelenhetnek például traumás időszakokban, gyászfolyamatban vagy jelentős életváltozások során.
Próbáljuk meg beazonosítani, hogy a visszatérő álmainkban megjelenő szimbólumok mit jelképezhetnek a valós életünkben. Például a fogak kihullásáról szóló álom szimbolizálhatja a bizonytalanságot, a kontroll hiányát, de az egészség elvesztésétől való félelmet is, míg a vizsgáról való késés tükrözheti a teljesítménytől való szorongást, vagy hogy esetleg úgy érezzük, nem állunk készen egy fontos eseményre az életünkben. Ezeknek a metaforáknak a beazonosítása betekintést nyújthatnak a nem tudatos gondolatainkba és érzéseinkbe.
A visszatérő álmok gyakran a tudatalatti figyelmét kérik. Jelentésük feltárása nagyobb önismerethez és érzelmi rekonstrukcióhoz vezethet. Ha egyedül nehezen boldogulunk a visszatérő álmaink megfejtésével, fontoljuk meg, hogy segítséget kérünk egy szakembertől.
Források: