top of page
Writer's pictureLászló Szandra

Miért nem elég pusztán az alváshigiéniával foglalkozni az álmatlanság kezelésében?

Updated: Sep 25




Az alvászavarok kezelésére gyakran ajánlott megoldások közé tartoznak az alváshigiéniai tanácsok. Ezek az ajánlások általában a fizikai környezet javítására és a megfelelő szokások kialakítására összpontosítanak, mint például a rendszeres alvási rutin, a kényelmes matrac és párna használata, a hálószoba hőmérsékletének szabályozása, vagy a képernyők kerülése lefekvés előtt. Bár ezek az intézkedések valóban hozzájárulhatnak a jobb alvásminőséghez, sok esetben önmagukban nem elegendőek az ún. pszichogén alvászavarok kezelésében. Nézzük meg, hogy miért!


Mi az a pszichogén alvászavar?

A pszichogén alvászavarok olyan alvásproblémák, melyek mögött pszichológiai, érzelmi vagy mentális problémák állhatnak. Ezek a zavarok gyakran nem kapcsolódnak közvetlenül fizikai okokhoz, nem feltétlenül rossz alvási körülmények vagy szervi elváltozások váltják ki őket, hanem inkább az egyén érzelmi és mentális állapotához kapcsolódnak. Természetesen gyakran előfordul, hogy ezek a területek átfedik egymást, hiszen nehéz elválasztani a belső fizikai környezetünket az érzelmi folyamatainktól. Például, ha valaki fáradtan ébred és a nap során levert hangulat jellemzi, könnyebben nyúl káros szenvedélyekhez (például cigaretta, kávé, alkohol stb.), ami kedvezőtlen hatással lehet az alvásra. Ezért fontos figyelembe venni az érzelmi folyamatainkat és reakcióinkat, mivel ezek gyakran előzményei lehetnek az alvásproblémáknak. Még akkor is, ha valaki megpróbálja követni az alváshigiéniai szabályokat, nem garantált, hogy az alvászavar azonnal megoldódik. Mit tehetünk tehát, hogy érdemben javítsunk ezen a helyzeten?


Az alváshigiénia az alvás "fizikai szintje"

Az alváshigiéniai tanácsok leginkább a fizikai környezettel és szokásokkal foglalkoznak. Ez a megközelítés azt feltételezi, hogy ha megfelelő belső és külső körülményeket teremtünk az alváshoz, akkor automatikusan jobb minőségű pihenést érhetünk el. Azonban az alvás egy komplex folyamat, amelyet nem csak fizikai tényezők befolyásolnak. Köztudott, hogy az élővilágban a biztonságérzet nagyon meghatározó atekintetben, hogy egy adott faj hogyan, mennyit és milyen körülmények között alszik. Nincs ez másként az embernél sem. Lehet a fizikai környzetünk olyan, mint ami a nagy könyvben meg van írva, ha valami miatt abban a környezetben nem érezzük magunkat biztonságban, akkor nem fogunk tudni könnyen elaludni. Az alvásterápia az ilyen berögződések átértékelésében, akár idegrendszeri szinten történő áthuzalozásában is segíthet.


Sok esetben az alvászavarok hátterében olyan trauma vagy törés állhat, ami nem tudatosan megérintődik a hétköznapi életben. Az ilyen élmények hatása nem mindig nyilvánvaló számunkra, hiszen nem minden esetben emlékszünk tudatosan a traumára, vagy nem kapcsoljuk össze azt az alvásproblémáinkkal. Például egy gyermekkori trauma okozhat olyan szorongásos tüneteket, amelyek éjszaka, a csendben és sötétben felerősödnek, megzavarva a nyugodt pihenésünket. Gondoljunk például egy bántalmazó családi környezetre, ahol gyakran éjszaka zajlottak a konfliktusok és az agresszió, így az érintett személy számára az esti csend és sötétség traumatikus emlékeket idézhetnek fel. Ez jelentősen megnehezítheti az elalvást és zavarhatja az nyugodt pihenést.


Olyan is előfordulhat, hogy az alvászavar egy sokkal általánosabb probléma, például generalizált szorongásos zavar tünete. Ilyenkor hiába tökéletes a hálószoba környezete, az alvásunk mégsem lesz pihentető. A szorongás olyan erős belső feszültséget okozhat, amely megakadályozza az elalvást, az átalvást vagy korai megébredést okoz. Ilyen esetekben a szorongás kezelésére például pszichoterápia, vagy alvásterápia alkalmazására van szükség.


Az önreflexió fejlesztésének fontossága

Ahhoz, hogy hatékonyabban kezeljük az alvászavarunkat, fejlesztenünk kell az önreflexiónkat. Ez segít abban, hogy különbséget tudjunk tenni a testérzetek, a gondolatok és az érzelmek között. Az önreflexió lehetővé teszi, hogy felismerjük és megértsük, milyen folyamatok zajlanak bennünk, és hogy adott szituáció vagy élethelyzet mit vált ki belőlünk, milyen emléket, élményt kavarhat fel bennünk.


Összességében elmondhatjuk, hogy az alváshigiénia nagyon fontos része az alvászavarok kezelésének, de nem mindig elegendő. A pszichogén alvászavarok hátterében gyakran olyan mentális és érzelmi tényezők állnak, amelyek pusztán fizikai szinten nem oldhatók meg. Az önreflexió fejlesztése és a mélyebb önismereti munka elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon valóban pihentető és zavartalan alvást érhessünk el. Az alvás nem csupán egy fizikai folyamat, hanem szorosan összefügg mentális és érzelmi állapotunkkal, amelyeket ugyanolyan figyelemmel kell kezelni, mint a fizikai környezetünket.




sleep-4-you-logo-horizontalis-violet-small.png
bottom of page